Rapid CFR, start foarte bun în această ediție de campionat

„Ceferiștii” au început prudent întâlnirea cu echipa brăileană, într-un sistem cu un singur atacant de meserie, Marinkovic. În prima parte a meciului, brăilenii și-au încercat norocul trăgând trei șuturi spre poarta apărată de Rohețki, prin Dima, L. Ivan și Frunză. Sucevenii au stat la cutie, singurul care s-a aventurat în terenul brăilenilor fiind Daniel Bălan.

La pauză, pe tabela de marcaj de pe stadion, era trecut scorul 0-0.

Imediat după reluare, antrenorul Bogdan Tudoreanu face o schimbare inspirată și-l introduce pe teren pe vârful de atac Marius Matei, în locul mijlocașului central Apostol.

Sucevenii se avântă în atac, iar la două minute de la reluarea jocului, Ghiocel l-a faultat în marginea careului pe Sfrijan și centralul ploieștean Ovidiu Oprea a dictat penalty.

Atacantul Marius Matei execută lovitura de la 11 metri, iar din minutul 49 rapidiștii conduceau cu scorul de 1-0.

Al doilea gol a venit în minutul 62, când Semeghin a trimis lung în careul brăilean, Bagu a recentrat cu capul pe linia careului mic, Ghiocel a luftat pe lângă minge, și același Matei a reușit dubla, înțepând balonul pe lângă portarul Mitrea pentru 2-0.

Pe 20 septembrie, pe stadionul Areni, cu un moral bun, sucevenii vor întâlni liderul seriei, Săgeata Năvodari.